Didžiųjų duomenų (angl. big data) nauda jau niekas neabejoja. Tiek verslo milžinai, tiek ir mažesnės įmonės investuoja į duomenų valdymą ir analitiką. Vilniuje padalinį turinti Nyderlandų bendrovė „Macaw“ darbui su duomenimis skiria ypač daug dėmesio. Bendrovės duomenų inžinierius Mantas Čeponis pasakoja, kad galimybė dirbti su naujausiomis technologijoms leidžia jam kaip specialistui tobulėti, o klientams – gauti pačius išmaniausius sprendimus.
„Turime galimybę dirbti su „Azure Synapse Analytics“. Tai produktas, apimantis daug kitų „Microsoft Azure“ paslaugų. „Microsoft“ labai daug investuoja į tai. Tarkime, „AWS“ arba „Google“ turi daug skirtingų debesijos paslaugų, bet jos nėra sujungtos į vieną, o „Microsoft“ eina kita linkme. Tai diktuoja rinka, nes, norint tinkamai valdyti didžiuosius duomenis, jie turi būti vienoje vietoje ir patogiai pasiekiami“, – pasakoja duomenų inžinierius.
„Prie „Microsoft Azure“ komponentų taip pat naudojame ir Power Platform įrankius: „Power BI“ analitikos įrankį, „Power Apps“ ir „Power Automate“, kurie užtikrina sklandžius procesus“, – teigia M. Čeponis.
Kasdieniame darbe – daug iššūkių
Specialistas sako, kad „Macaw“ dirba su įvairaus dydžio bendrovėmis, kurioms gali pasiūlyti pačius išmaniausius sprendimus. Vieni paklausiausių – duomenų inžinerijos sprendimai.
„Pavyzdžiui, turime klientą, kuris nori susieti savo įmonės (įmonių) socialinių tinklų duomenis su pardavimais. Vadinasi, „Facebook“, „Instagram“, „Twitter“ ir kitų platformų duomenis reikia sutelkti į vieną vietą ir tada sukurti įrankį, kuris gebėtų pateikti tikslią analizę, kurios platformos yra efektyviausios kuriant teigiamą įmonės įvaizdį ar siekiant parduoti produktus ar paslaugas“, – sako M. Čeponis.
„Surinkti visus duomenis į vieną vietą – labai didelis iššūkis. Prisijungus prie socialinių tinklų platformų, duomenys patenka į „Azure Data Lake“ duomenų saugyklą. Gauname visai neapdorotus duomenis, todėl pagal reikalavimus turime sudaryti faktines dimensines lenteles, kurios, siekiant gauti tikslesnius duomenis ir įžvalgas, vėliau sujungiamos. Prie tokių duomenų dažnai pridedame ir daugiau analitinių bei atvaizdavimo sistemų. Dažnai dirbame su „Power BI“, kuri leidžia aiškiai matyti duomenis vienoje vietoje, taip pat, siekdami efektyviai juos apdoroti, naudojame dirbtinio intelekto modulius“, – pasakoja „Macaw“ specialistas.
„Ir turėdami tokį įrankį galime matyti, pavyzdžiui, kokie komentarai vyrauja po kliento produktais – teigiami, neigiami ar neutralūs, taip pat – kiek vartotojų dėl reklamos socialiniuose tinkluose tampa įmonės klientais ar perka tam tikrus produktus“, – sako M. Čeponis.
Mantas pasakoja, kad darbe pasitaiko ir labai įdomių klientų, todėl tenka tobulėti ne tik atliekant tiesioginį darbą, bet kartu ir sužinoti daug naujų dalykų.
„Vienas įdomiausių paskutinių projektų yra žuvų ir vandenynų stebėjimas. Pasitelkę žvejybinius laivus, mokslininkai stebi žuvų judėjimą. Laivuose yra vadinamieji „Ocean box“ įtaisai, siunčiantys į serverius vandens temperatūros, laivo greičio duomenis ir daug kitos informacijos. Galutinis šio projekto tikslas – sudaryti žemėlapį, apimantį visą sensorių informaciją, kurią būtų galima paprastai pasiekti ir analizuoti. Kita užduotis – sukurti greitą, efektyvią ir be trikdžių veikiančią duomenų bazę, kad jie galėtų matyti kaip įmanoma daugiau duomenų, kurie reikalingi tyrimams atlikti“, – apie projektą pasakoja specialistas.
Šis projektas unikalus ir tuo, kad gavo „Microsoft“ žaliojo partnerio statusą: „Projektu buvo siekiama prisidėti prie gyvybės vandenynuose išsaugojimo, be to, naudojant šį sprendimą galima išspręsti ir daugiau problemų – vandenynuose sureguliuoti žuvų skaičių, kad jų nemažėtų.“
„Macaw“ gavo užduotį sukurti sistemą, kuri leistų paprastai valdyti visus procesus.
„Tarkime, naujame laive mokslininkai įdiegė naują sistemą. Mūsų tikslas – kad, įvedus laivo pavadinimą ir įjungus įrenginį, visi duomenys būtų siunčiami į duomenų bazes ir kad tiek mokslininkams, tiek ir kitoms suinteresuotoms šalims būtų paprasta prisijungti prie šių sistemų ir matyti aktualius duomenis. Turime sukurti kuo lengviau valdomus ir dinamiškesnius įrankius“, – teigia M. Čeponis.
Galimybė tobulėti ir laisvumas darbe
M. Čeponis pasakoja, kad jam teko dirbti tiek lietuviško kapitalo, tiek ir Skandinavijos bendrovėse. Anot jo, „Macaw“ darbuotojams suteikia daug laisvės: „Čia pats gali pasirinkti darbo laiką. Taip pat labai svarbu, kad „Macaw“ yra viena iš lyderiaujančių bendrovių, kuri bendradarbiauja su „Microsoft“, taigi kasdieniame darbe galime išbandyti naujausius jų produktus. Man asmeniškai tai yra labai svarbus dalykas siekiant tobulėti kaip specialistui.“